OTOMATİK ŞANZIMAN TAMİRİ

Araçlardaki hız ve çekişi ayarlayan ve dişlilerden oluşan sisteme vites deniyor. Vites kutusunun bir diğer ismi şanzıman olarak geçiyor. Otomatik şanzıman veyahut otomatik vites ise dişlilerin geçiş hareketlerini aracın kendisinin yaptığı düzenektir. Vites atlamaları için sürücünün müdahalesini gerektirmeyen sistemdir. Üstelik dişlilerin bu hareketleri sürücü tarafından fark edilmez.

Manuel viteslerdeki debriyajla kavrama işini, otomatik sistemde tork konvertörü adındaki bölüm yapar. Bu nedenle otomatik şanzıman tamiri farklı bir ustalık ister. Bu araçlarda debriyaj pedalı yoktur. Düz vites tabir edilen sisteme alışkın olan sürücüler, bu yüzden otomatik vitese adapte olmakta zorlanıyor. Sadece pedalın olmaması değil, vites kolunun da tamamen farklı olması sürücüler tarafından garipsenebiliyor. Pratik yaptıkça zamanla alışılıyor.

OTOMATİK ŞANZIMANDA VİTES KOLU KULLANIMI

  • Otomatik vites üzerinde harf ve rakamlardan oluşan işaretler bulunur. Aracın marka ve modeline göre değişebilir. Fakat genel olarak sıkça kullanılanlar İngilizce kelimelerden geliyor.
  • P: Park kelimesinden geliyor. Araç park halindeyken vites kolu bu harfin hizasında durmalıdır.
  • D: Drive sözcüğünün baş harfidir. Türkçe karşılığı sürmek olarak geçer. Araç bu vites konumundayken seyir halindedir.
  • R: Reverse yani ters/geri kelimesidir. Geri vites için kullanılan harftir.
  • N: Neutral veya nötr de diyebiliriz. Vitesin boşta olduğunu gösterir.
  • S ya da O: Speed veyahut Overdrive olarak kullanılabilir. Hız/aşırı hız anlamını içerir.
  • 1-2-3: Otomatik vites kolu üzerinde bulunan rakamlar ise aracın sabit vitesleri için kullanılır.

Özellikle overdrive kullanımına dikkat edilmezse arızaya neden olabilir ve otomatik şanzıman tamiri gerekebilir. Farklı bir çalışma mantığı olan overdrive; kapatılıp açılarak araç ekonomi modundan çıkartılıp yüksek hızlara ulaşabilir.

OTOMATİK ŞANZIMAN ÇEŞİTLERİ

Aracın marka ve modeline göre değişen vites çeşitleri, özellikle kullanılan teknolojiye göre isimlendiriliyor.

Tam otomatik vitesler: Bu sınıflandırma bulunan şanzımanlardan ilki geleneksel vites kutusuna sahip olandır. Teknoloji ilerledikçe gelişen diğer çeşitlere ise aksam özelliğine göre kısaltma isimler veriliyor. ZF, DSG, DCT, CVT vites olarak adlandırılan bu şanzımanlar araca yüksek performans sağlıyor.

Yarı otomatik vitesler: Bu şanzıman çeşidinde iki tür vardır. Birincisi tek kavramalı olarak tabir edilen, kuru kavrama vitestir. İkincisi ise çift kavrama olarak geçer ve ıslak/kuru kavrama olarak tanımlanır.

Özellikle DGS mekatronik türündeki vitesler güvenilir olsa bile, zayıf noktaları nedeniyle otomatik şanzıman tamiri hizmetine ara sıra ihtiyaç duymaktadır. Bu viteste elektro-hidrolik tabir edilen kontrol birimi bulunuyor. Vitesin akıcılığını ve bütün olarak iletimi etkiliyor. Bu biriminde meydana gelecek en küçük arıza tüm sistemi etkilemektedir.

Arıza Belirtileri

Vites kutusunda hissedilen, titreşim, ses, sarsıntı gibi bir durum olduğunda bu arıza sinyali olabilir. Göz ardı edilip tamir edilmezse, çok daha ciddi bir arızaya dönebilir. Aracınız birden bire hareketsiz kalabilir. Trafikte veya uzun yolculukta ıssız bir yerde olabilirsiniz. Böyle bir durumda hem sürüş güvenliği tehlikeye girer hem de sorunun çözülmesi çok vakit alabilir. Vites kutusunda ya da vites değişimlerinde hissedilen en ufak bir şüpheli durumda zaman kaybetmeden tamire götürmek gerekiyor. Konusunda uzman kadromuzla, vites çeşidi ne olursa olsun sorunsuz tamir ve hizmetin garantisini veriyoruz.

Doğru Arıza Teşhisi

Servis teknisyenlerimiz bilgileri ve son teknolojik cihazlar ile sorunun teşhisini kolaylıkla yapmaktadırlar. Onarım öncesi doğru teşhis yapılması oldukça önemlidir. Yanlış yapılan teşhisler yanlış onarım demektir yanlış yapılan teşhis ve onarım zamanla şanzımanın diğer aksamlarına zarar verir. AutoTeam olarak doğru teşhisi yaparak müşterilerimize şeffaf bir şekilde teklif hızlı bir şekilde iletiyoruz. Arıza nedenlerine bağlı olarak eğer kullanıma dayalı bir arıza nedeni var ise müşterilerimizi konuyla alakalı bilgilendiriyoruz. Üstelik arıza tespiti tamamen ücretsizdir.

Profesyonel Otomatik Şanzıman Onarımı

AutoTeam Bosch Car Servis’in personelleri aldıkları eğitim ve yılların deneyimi ile otomatik şanzıman konusunda uzmanlardır. Firmamız en uygun fiyatlara her marka ve modellerine otomatik şanzıman onarımı yapmaktadır. Onarımını yaptığımız her şanzıman yedek parçaları ve yapılan işçilik 2 yıl garanti kapsamındadır. Firmamız Avrupa standart TSE belgeli ve Bosch Mekanik sertifikalıdır. AutoTeam yapılan her onarım ve bakımda öncesi ve sonrası muhatap bulabileceğiniz bir firmadır.

Hangi Marka Araçlara Şanzıman Onarımı Yapıyoruz

Sloganımızda olduğu gibi (HER MARKA ARACA BAKIM ve ONARIM) tüm marka ve modelleri için manuel şanzıman tamiri.

Alfa Romeo, Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Bugatti, Buick, Cadillac, Chery, Chevrolet, Chrysler, Citroen, Dacia, Daewoo, Daihatsu, Dodge, Ferrari Fiat, Ford, Geely, Honda, Hyundai, Infiniti, Isuzu, Iveco, Jaguar, Jeep, Kia, Lada, Lamborghini, Lancia, Land-rover, Lexus, Lincoln, Lotus, Maserati, Mazda, McLaren, Mercedes-Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Proton, Renault, Rolls Royce, Rover, Saab, Seat, Skoda, Smart, Ssangyong, Subaru, Suzuki, Tata, Tofaş, Toyota, Volkswagen, Volvo.

arabuluculuk hizmeti beşiktaş arabulucu online arabulucu